Toimintapäivät

Toimintapäivät F- E- ja D-junioreille

 

Toimintapäiviin ilmoittautuminen tapahtuu siten, että ensin seura ilmoittautuu tulospalvelun ilmoittautumislomakkella (valitse vasemmasta ylänurkasta kohta Ilmoittautuminen, sen jälkeen haluamasi alue). Kun toimintapäiväjärjestäjä on sovittu, seura ilmoittaa haluaamaansa toimintapäivään suoraan järjestäjälle niin monta joukkuetta kuin haluaa.

 

Täältä löydät kaikki Idän alueella järjestettävät Toimintapäivät. Kaikissa maakunnissa on mahdollista järjestää Toimintapäiviä myös D-junioreille, jos riittävä määrä joukkueita löytyy. 

Toimintapäivät -tapahtumat on suunnattu aloitteleville lentopalloharrastajille, jossa pelaamisen lisäksi toteutetaan Temppurata (Taitomerkkikansio 1 & 2).

Toimintapäivät ovat Lentopalloliiton järjestämää kilpailutoimintaa, joten kaikilta pelaajilta edellytetään maksettua pelipassia (Touhupassi tai lasten kilpapassi). Lisätietoja pelipasseista löydät Lentopalloliiton sivuilta.

Voitte halutessanne ilmoittautua myös naapurimaakunnan Toimintapäiville (jopa toivottavaa) ja sitä kautta tarjota pelaajillenne elämyksiä uusia joukkueita vastaan pelatessanne.

Miten toimitaan?

Ne seurat, jotka ovat virallisesti ilmoittautuneet Toimintapäiville (kts. alla oleva taulukko), saavat ensisijaisen oikeuden valita itselleen sopivan ajankohdan taulukon mukaisessa järjestyksessä. Tämän jälkeen taulukkoihin lisätään muiden seurojen Toimintapäivien ajankohdat. Ilmoittautuminen on seurakohtainen, eli joukkuemäärää ei tarvitse vielä tietää.

Jokaiseen Toimintapäivään ilmoittaudutaan suoraan järjestäjille (yhteystiedot alla olevissa taulukossa). Seurasta voi ilmoittautua niin monta joukkuetta kuin seuran pelaajamäärä sallii, tai pelaajia voi lainata vaikka naapuriseurastakin.

Toimintapäivän järjestäjä laatii Toimintapäivästä raportin, joka pitää sisällään seuraavia asioita:

  1. osallistuneet joukkueet ja joukkueen koostumus:
    1. kuinka monta tyttöpelaajaa/joukkue
    2. kuinka monta poikapelaajaa/joukkue
    3. kuinka monta tyttö- ja poikapelaajaa/sekajoukkueessa
    4. Valmentajat (ja muu joukkueenjohto)
  2. Temppuradan temput (Taitomerkkikansio 1 & 2 ja mitkä numerot toteutettiin)
  3. Lisenssit tarkastettu (kaikilla pelaajilla tulee olla lisenssi maksettuna)
  4. Yli-ikäiset (merkitään raporttiin)
  5. Tekninen palaveri (tuomaritoiminta ja säännöt kerrataan)

Ennen omaa toimintapäiväänsä järjestäjä voi katsoa Lähetetyistä raporteista esim. muissa toimintapäivissä olleet  joukkueet ja niiden tekemät taitotemput.

 

Toimintapäivät 2018-2019

Alla ovat kiinnitykset Toimintapäivien ajankohdiksi. Seurat ovat järjestyksessä ilmoittautumisjärjestyksen mukaan - ei Toimintapäivän ajankohdan mukaan. Tilanteessa, jossa samaan ajankohtaan on päällekkäisiä toivomuksia, listalla ylempänä olevalla seura on "vahvempi", sillä se on ilmoittautunut sarjaan aikaisemmin (saa neuvotella).

Kun käydään näitä keskusteluja ajankohdista, niin muistetaan liittää kaikkien oman maakunnan joukkueiden yhteyshenkilöt viestiin, niin jokainen pysyy ajantasalla siitä, miten Toimintapäivien ajankohdat rakentuvat ja samalla voimme esittää "vaihtokauppoja", jne.

Yhteystiedot löytyvät tulospalvelusta valitsemalla Alueet-painikkeesta oikea maakunta, sarja, "lohko" ja Yhteystiedot-painike.

 

 

Kausiaikataulun ajankohdat

Toimintapäivän voi järjestää muulloinkin kuin kausiaikataulun mukaan (poikkeavat ajankohdat merkitty plus(+)-merkillä). Taulukossa sovitut ajankohdat ja järjestäjät.

Tarkemmat tiedot kustakin toimintapäivästä löytyvät alapuolella olevasta Ilmoittautuneet-taulukosta.

 

E-ikäiset

 ESPKPS
6. tai 7.10.2018   
10. tai 11.11.2018   
+17.11. (muuttunut aika, ei siis 27.10.)  Nilsiän Nujakka
1. tai 2.12.2018 Kiteen UrheilijatTervon Urhelijat 1.12.
19. tai 20.1.2019   
9. tai 10.2.2019   
+2.2.2019  Vieremän Lentopallo -92
+16.2.2019  Vesannon Urheilijat
16. tai 17.3.2019   
13. tai 14.4.2019   


F-ikäiset

 ESPKPS
27. tai 28.10.2018   
17. tai 18.10.2018   
+1.12.2018 Kiteen UrheilijatTervon Urhelijat
8.12. tai 9.12.2018   
12. tai 13.1.2019East Volley 12.1.  
2.2.2019  Vieremän Lentopallo -92
16. tai 17.2.2019Savonlinnan Ajo 16.2. Vesannon Urheilijat 16.2.
+9.3.2019Kerimäen Lentopallo -86  
6. tai 7.4.2019  Kajaanin Kuohu 6.4.

 


 

Ilmoittautuneet

Joukkueet ilmoittautumisjärjestyksessä, järjestäjävuoron valinta tässä järjestyksessä

Pohjois-Savo

Ilm.AjankohtaJärjestäjäIkäluokkaIlmoittautuminenLisätiedot
F-toimintapäivät
11.12.2018Tervon UrhelijatE ja FIImoittautumiset viim. 24.11.2018 Jesse Kahilainen, 040 839 4493, jesse.kahilainen@gmail.com 
216.2.2019Vesannon UrheilijatE ja Filmoittautumiset 11.2.2018 mennessä tarja@tilihilimat.fi tai 040 5827226

paikka: Vesanto-halli, koulutie 16

aika: la 16.2.2018, sallin klo 9.30, tekninen palaveri klo 10 ja pelit alkaa klo 10.30

muuta: kahvio

3

2.2.2019

Vieremän Lentopallo -92E ja FIlmoittautumiset 27.1. mennessä 0407203988 tai Huovinen.terhi@gmail.comSaliin pääsee 9.30. Tekninen 10.00 ja pelit 10.15. Kioski on.
46.4.2019Kajaanin Kuohu  Kajaanihallilla alkaen klo 10
5     
E-toimintapäivät
117.11.2018 (muuttunut aika, ei siis 27.10.)Nilsiän Nujakka (siirtyi tiikerisarjaan)E

Ilmoittautumiset 13.11. mennessä:
Henna Oikarinen, henna@matkamainio.fi tai 044/3005190

Pelipaikka:

Nilsiän liikuntahalli, Matintie 18, 73300 Nilsiä

Aika: Saliin pääsee klo 09.15, valmentajien palaveri klo 09.30, pelit klo 10.

Kahvio: NiNu järjestää kahvio-puhvetin samoihin tiloihin.

21.12.2018Tervon UrheilijatE ja FIImoittautumiset viim. 24.11.2018 Jesse Kahlainen, 040 839 4493, jesse.kahilainen@gmail.com 
316.2.2019Vesannon UrheilijatE ja Filmoittautumiset 11.2.2018 mennessä tarja@tilihilimat.fi tai 040 5827226

paikka: Vesanto-halli, koulutie 16

aika: la 16.2.2018, sallin klo 9.30, tekninen palaveri klo 10 ja pelit alkaa klo 10.30

muuta: kahvio

42.2.2019Vieremän Lentopallo -92 Ilmoittautumiset 27.1. mennessä 0407203988 tai Huovinen.terhi@gmail.comSaliin pääsee 9.30. Tekninen 10.00 ja pelit 10.15. Kioski on.
5     

 

 

Etelä-Savo

IlmAjankohtaJärjestäjäIkäluokkaIlmoittautuminenLisätiedot
F-toimintapäivät
112.1.2019Savonlinnan East Volley JunioritF

Ilmoittautuminen viimeistään 5.1.2019

Tanja Kohtala
tanja.kohtala@gmail.com
044 0912197

OKL-halli Savonlinna
29.3.2019Kerimäen Lentopallo-86F

Ilmoittautuminen 1.3 mennessä sähköpostiin turt1@hotmail.com tai puhelimitse 050-5578405

Kerimäen liikuntahalli, paikalla myös kahvio
316.2.2019Savonlinnan AjoF OKL-halli Savonlinna
4     

 

Pohjois-Karjala

IlmAjankohtaJärjestäjäIkäluokkaIlmoittautumisetLisätietoja
F-toimintapäivät
11.12.2018Kiteen Urheilijat Ilmoittautumiset viimeistään 25.11.2018

Leena Nenonen/KiU
nenonenleena@gmail.com
050 36 34 931

 
2 Outokummun Partio   
3 Karelian Hurmos   
E-toimintapäivät
1 Sotkuman Haka (siirtyi tiikerisarjaan)   
21.12.2018Kiteen Urheilijat lmoittautumiset viimeistään 25.11.2018

Leena Nenonen/KiU
nenonenleena@gmail.com
050 36 34 931

 
3